ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԿՐՃԱՏՈՒՄ Է ԻՐ ՏԱՐԵԿԱՆ ԾԱԽՍԵՐԸ
Սահմանադրական դատարանի գործունեությունն ապահովելու համար 2021 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից կհատկացվի 683 մլն 877 հազար դրամ, որը շուրջ 23 մլն դրամով ավելի պակաս է քան 2020 թվականի համար հաստատված բյուջեն։
«ՍԴ 2021-ի բյուջեի հայտը բաղկացած է երկու միջոցառումներից, որոնցից մեկը վերաբերվում է Սահմանադրական դատարանի գործունեությանը, սահմանադրական արդարադատություն իրականացնելուն։ Երկրորդը ՍԴ-ի պահուստային ֆոնդն է: ՍԴ-ի գործունեության հատվածով բյուջեն կազմում է 683 մլն 877 հազար դրամ»,- ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի և Ֆինանսավարկային - բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է ՍԴ նորանշանակ աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Առաքելյանը։

In 2021, 683 million 877 thousand AMD will be allocated from the State Budget of the Republic of Armenia for the operations of the Constitutional Court, which is approximately 23 million AMD less than the approved budget for 2020.
“The budget application of the Constitutional Court for 2021 consists of two activities, one of which refers to the operation of the Constitutional Court and administration of constitutional justice. The second is the reserve fund of the Constitutional Court. The budget for the operation of the Constitutional Court is 683 million 877 thousand AMD", stated the newly appointed Chief of Staff of the Constitutional Court Samvel Arakelyan at the joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.