ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԿՐՃԱՏՈՒՄ Է ԻՐ ՏԱՐԵԿԱՆ ԾԱԽՍԵՐԸ
Սահմանադրական դատարանի գործունեությունն ապահովելու համար 2021 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից կհատկացվի 683 մլն 877 հազար դրամ, որը շուրջ 23 մլն դրամով ավելի պակաս է քան 2020 թվականի համար հաստատված բյուջեն։
«ՍԴ 2021-ի բյուջեի հայտը բաղկացած է երկու միջոցառումներից, որոնցից մեկը վերաբերվում է Սահմանադրական դատարանի գործունեությանը, սահմանադրական արդարադատություն իրականացնելուն։ Երկրորդը ՍԴ-ի պահուստային ֆոնդն է: ՍԴ-ի գործունեության հատվածով բյուջեն կազմում է 683 մլն 877 հազար դրամ»,- ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի և Ֆինանսավարկային - բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է ՍԴ նորանշանակ աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Առաքելյանը։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД СОКРАЩАЕТ СВОИ ЕЖЕГОДНЫЕ РАСХОДЫ
На обеспечение деятельности Конституционного Суда в 2021 году из государственного бюджета Республики Армения будет выделено 683 миллиона 877 тысяч драмов, что примерно на 23 миллиона драмов меньше утвержденного бюджета на 2020 год.
“Бюджетная заявка Конституционного Суда Армении на 2021 год состоит из двух мероприятий, одно из которых касается деятельности Конституционного Суда, осуществлению им конституционного правосудия, а второе – это резервный фонд Конституционного Суда. Бюджет, направленный на деятельность Конституционного Суда, составляет 683 миллиона 877 тысяч драмов”, - заявил новоназначенный Руководитель Аппарата Конституционного Суда Самвел Аракелян на совместном заседании Постоянных комиссий Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам и финансово-кредитным и бюджетным вопросам.