14 դեկտեմբերի 2022թ.
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՉԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ
2022 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է Մարդու իրավունքների միջազգային օրվան նվիրված լուսանկարչական ցուցադրությանը: Իր ողջույնի խոսքում Արման Դիլանյանը շեշտել է, որ այս օրը նշանավորող և բազում իրավական փաստաթղթերի հիմք դարձած Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը կյանքի է կոչվում նաև նմանօրինակ միջոցառումների, պետական հաստատությունների ու քաղաքացիական հասարակության կողմից համատեղ իրականացվող տարբեր իրավական ծրագրերի միջոցով՝ բարձրացնելով հանրության իրավագիտակցությունն ու մարդու իրավունքների հարցերի նկատմամբ զգայունությունը։ Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել նաև Հայաստանի Հանրապետություն Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոնի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Լրագրողները՝ հանուն իրավունքների» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որի շրջանակներում Բարձր դատարանի նախագահը «Հատուկ մրցանակ» անվանակարգում հուշանվեր ու հավաստագիր է հանձնել վավերագրող-լուսանկարիչ Վաղինակ Ղազարյանին:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ФОТОВЫСТАВКЕ, ПОСВЯЩЕННОЙ МЕЖДУНАРОДНОМУ ДНЮ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА
10 декабря 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в фотовыставке, посвященной. В своем приветственном слове Арман Диланян подчеркнул, что Всеобщая декларация прав человека, ознаменовавшая Международный день прав человека и ставшая основой многих правовых документов, воплощается в жизнь также посредством подобных мероприятий, различных правовых программ, совместно реализуемых государственными институтами и гражданским обществом, повышая тем самым правосознание населения и его интерес к вопросам о правах человека. На церемонии открытия с приветственной речью также выступили глава делегации Европейского Союза в Республике Армения, посол Андреа Викторин и Председатель фонда общественной организации Образовательный центр “За равные права” Гаяне Абраамян.
В рамках мероприятия состоялась ежегодная церемония вручения премии “Журналисты за права”, в ходе которой в категории “Специальная награда” Председатель Высокого суда вручил фотографу-документалисту Вагинаку Казаряну сертификат и памятный сувенир.