ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԱՄՆ ՄԶԳ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՏՆՕՐԵՆԻՆ
2023 թվականի հունիսի 21-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի տնօրեն Մարկ Լասսմանին և ծրագրի թիմի անդամներին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դեսպանության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, որոնք ուղղված են իրավունքի գերակայությանը, արդարադատության մատչելիությանը, դատական վարչարարության արդիականացմանը և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու դրանց բնականոն կիրարկմանը։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի տնօրեն Մարկ Լասսմանը ողջունել է Սահմանադրական դատարանում մեկնարկած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և վերահաստատել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի անկեղծ հանձնառությունն աջակցելու դրանց բարեհաջող իրականացմանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի գործընկերների խնդրանքով ներկայացվել են Սահմանադրական դատարանի ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը, ի հայտ եկած հրատապ կարիքները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իրավունքի գերակայության խթանման, Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների բարելավման ոլորտներում համատեղ միջոցառումների իրականացմանը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային մակարդակում համաձայնեցնել Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի միջև համագործակցության հստակ շրջանակներն ու ռազմավարական առաջնահերթությունները։

THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE CHIEF OF PARTY OF THE USAID/ARMENIA JUSTICE SECTOR SUPPORT PROJECT
On 21 June 2023, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan hosted the Chief of Party of the USAID/Armenia Justice Sector Support Project Marc Lassman and the USAID Project members.
The President of the Constitutional Court Arman Dilanyan highly appreciated the projects implemented by the US Embassy in Armenia, which are aimed at the strengthening of the rule of law, access to justice, and modernization of court administration, as well as he extended his readiness to support the effective implementation of the USAID project initiatives.
The Chief of Party of the USAID/Armenia Justice Sector Support Marc Lassman welcomed the institutional reforms launched at the Constitutional Court and reiterated the sincere commitment of the USAID mission to support the successful implementation of those initiatives.
At the request of the USAID/Armenia Justice Sector Support Project counter-partners, the process of the internal institutional reforms of the Constitutional Court and the emerging immediate needs were presented.
During the meeting, the parties addressed the implementation of joint events in the areas of promoting the rule of law and improving the institutional capacities of the Constitutional Court. The parties committed to co-agree on the operational level on the precises frameworks and strategic priorities of the cooperation between the Constitutional Court and the USAID/Armenia Justice Sector Support Project.