ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԱՄՆ ՄԶԳ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՏՆՕՐԵՆԻՆ
2023 թվականի հունիսի 21-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի տնօրեն Մարկ Լասսմանին և ծրագրի թիմի անդամներին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դեսպանության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, որոնք ուղղված են իրավունքի գերակայությանը, արդարադատության մատչելիությանը, դատական վարչարարության արդիականացմանը և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու դրանց բնականոն կիրարկմանը։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի տնօրեն Մարկ Լասսմանը ողջունել է Սահմանադրական դատարանում մեկնարկած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և վերահաստատել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի անկեղծ հանձնառությունն աջակցելու դրանց բարեհաջող իրականացմանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի գործընկերների խնդրանքով ներկայացվել են Սահմանադրական դատարանի ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը, ի հայտ եկած հրատապ կարիքները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իրավունքի գերակայության խթանման, Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների բարելավման ոլորտներում համատեղ միջոցառումների իրականացմանը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային մակարդակում համաձայնեցնել Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի «Արդարադատության ոլորտի աջակցության» ծրագրի միջև համագործակցության հստակ շրջանակներն ու ռազմավարական առաջնահերթությունները։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ДИРЕКТОРА ПРОГРАММА USAID-АРМЕНИЯ ПО ПОДДЕРЖКЕ СЕКТОРА ЮСТИЦИИ
21 июня 2023 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял директора программы Агентства международного развития USA “Поддержка сектора юстиции” Марка Лассмана и членов команды данного проекта. Председатель Конституционного Суда Арман Диланян высоко оценил реализуемые Посольством США в Армении программы по укреплению верховенства права, доступности правосудия, модернизации судебного администрирования и выразил готовность оказать поддержку их нормальному осуществлению.
Марк Лассман приветствовал начавшиеся в Конституционном Суде институциональные реформы и подтвердил искреннюю готовность Агентства международного развития USA содействовать их успешной реализации.
По просьбе партнеров программы USAID-Армения по поддержке сектора юстиции принимающая сторона ознакомила гостей с ходом внутренних институциональных реформ Конституционного Суда и возникшими неотложными потребностями.
В ходе встречи стороны затронули вопросы относительно реализации совместных мероприятий по укреплению верховенства права и повышению институционального потенциала Конституционного Суда. Была достигнута договоренность согласовать на рабочем уровне четкие рамки и стратегические приоритеты сотрудничества между Конституционным Судом и программой USAID-Армения “Поддержка сектора юстиции”.