13 դեկտեմբերի 2022թ.
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի «Արդարադատության ոլորտի աջակցություն ծրագրի» տնօրեն Մարկ Լասսմանին:
Իր ողջույնի խոսքում Արման Դիլանյանը կարևորել է ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և վերահաստատել է Բարձր դատարանի հանձնառությունը ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ վարչակազմի, ԱՄՆ դեսպանության և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) շարունակական աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման գործում և իրավունքի գերակայության խթանման ոլորտում:
Իր հերթին ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի «Արդարադատության ոլորտի աջակցություն ծրագրի» տնօրեն Մարկ Լասսմանը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրել է նոր իրավական հնգամյա ծրագրային բաղադրիչները, մեթոդաբանությունը և նպատակները: Նա ընդգծել է Բարձր դատարանի սահմանադրական առաքելության կարևորությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում:
Հանդիպման շրջանակներում զրուցակիցներն անդրադարձել են դատաիրավական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությանը և տարբեր ուղղություններով գործընկերության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակին:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ПРАВОВОЙ ПРОГРАММЫ ОФИСА USAID В АРМЕНИИ
12 декабря 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял руководителя “Программы поддержки сферы правосудия” aрмянского офиса USAID Марка Лассмана.
В своей приветственной речи Арман Диланян отметил непрерывное развитие армяно-американских отношений, основанных на общих демократических ценностях, и подтвердил приверженность Высокого суда демократии и защите прав человека. Председатель Конституционного Суда высоко оценил постоянную поддержку администрации США, Посольства США и Агентства США по международному развитию (USAID) в деле укрепления демократических институтов и продвижения верховенства права в Республике Армения.
В свою очередь Марк Лассман поблагодарил за теплый прием и представил новые правовые компоненты, методологию и цели пятилетней программы. Он также подчеркнул важность конституционной миссии Высокого суда в контексте осуществляемых в Республике Армения судебно-правовых реформ.
В рамках встречи собеседники затронули широкий круг вопросов, касающихся армяно-американского сотрудничества в судебно-правовой сфере и дальнейшего развития партнерства в различных направлениях.