ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՆԻԴԵՐԼԱՆԴԱԿԱՆ ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԽՄԲԻՆ
2022 թվականի մայիսի 16-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին, որին ուղեկցում էին նոր մեկնարկող «Խորհրդատվական աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման ծրագրի» փորձագիտական թիմի անդամները:
Ողջունելով դեսպանին և փորձագիտական խմբի անդամներին՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է նոր կարճաժամկետ խորհրդատվական ծրագրի մեկնարկը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Սահմանադրական դատարանի ու Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության միջև գործուն համագործակցությունը կշարունակի լրացվել նոր փոխշահավետ ծրագրերով:
Իր հերթին դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ նիդերլանդական կողմը մեծապես արժևորում է Սահմանադրական դատարանի հետ ընթացիկ արդյունավետ գործընկերությունը՝ միտված Հայաստանում իրավունքի գերակայության ու ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել հայ-նիդերլանդական իրավական կապերի հետագա ամրապնդման շուրջ:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ЭКСПЕРТНУЮ ГРУППУ ИЗ НИДЕРЛАНДОВ
16 мая 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса и членов экспертной группы новой программы “Консультативное содействие повышению институционального потенциала Конституционного Суда”.
Приветствуя Посла и членов экспертной группы, Арман Диланян отметил важность новой краткосрочной консультативной программы, выразив уверенность, что сотрудничество между Конституционным Судом и Посольством Королевства Нидерландов и впредь будет расширяться посредством внедрения новых взаимовыгодных программ.
В свою очередь Посол Николас Схермерс поблагодарил за прием и отметил, что нидерландская сторона высоко ценит эффективное партнерство с Конституционным Судом, направленное на укрепление верховенства права и демократических ценностей в Армении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о дальнейшем укреплении армяно-нидерландских правовых связей.