ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՆԻԴԵՐԼԱՆԴԱԿԱՆ ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԽՄԲԻՆ
2022 թվականի մայիսի 16-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին, որին ուղեկցում էին նոր մեկնարկող «Խորհրդատվական աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման ծրագրի» փորձագիտական թիմի անդամները:
Ողջունելով դեսպանին և փորձագիտական խմբի անդամներին՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է նոր կարճաժամկետ խորհրդատվական ծրագրի մեկնարկը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Սահմանադրական դատարանի ու Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության միջև գործուն համագործակցությունը կշարունակի լրացվել նոր փոխշահավետ ծրագրերով:
Իր հերթին դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ նիդերլանդական կողմը մեծապես արժևորում է Սահմանադրական դատարանի հետ ընթացիկ արդյունավետ գործընկերությունը՝ միտված Հայաստանում իրավունքի գերակայության ու ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել հայ-նիդերլանդական իրավական կապերի հետագա ամրապնդման շուրջ:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE EXPERT GROUP FROM THE NETHERLANDS
On 16 May 2022, President of the Constitutional Court Mr. Arman Dilanyan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia H.E. Nicholas Schermers, accompanied by the members of Expert Team, the recently launched “Advisory Support to the Strengthening of the Institutional Capacities of the Constitutional Court” project.
While welcoming the Ambassador and the members of the Expert Team, Arman Dilanyan attached importance to the launch of the new short-term advisory program, expressing confidence that the active cooperation between the Constitutional Court and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands would be soon complemented with the new mutually beneficial programs.
In his turn, Ambassador Nicholas Schermers extended his gratitude for hosting the delegation and noted that the Dutch side highly values the current effective partnership with the Constitutional Court aimed at strengthening the rule of law and democratic values in Armenia.
During the meeting, both parties exchanged views on the further strengthening of the Armenian-Dutch legal relations.