ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՐՐՈՐԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Միջազգային քրեական դատարանի (Հաագա, Նիդերլանդներ) պաշտոնաթող դատավոր, ՄՔԴ երրորդ նախագահ (2015-2018 թվականներին) և ՄՔԴ Կանոնադրության անդամ պետությունների վեհաժողովի նախկին նախագահ (2021-2023 թվականներին) տկն. Սիլվիա Ֆերնանդեզ դե Գուրմենդիին (Արգենտինայից ընտրված ՄՔԴ դատավոր) Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալել են դատարանի փոխնախագահ, դատավոր պրն. Վահե Գրիգորյանը և դատավոր պրն. Դավիթ Խաչատուրյանը։
Ողջունելով հյուրին, փոխնախագահ Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում առկա ձեռքբերումները և մարտահրավերները, քննարկվել են ՄՔԴ Կանոնադրության պահանջների կատարման առնչությամբ սահմանադրական արդարադատության ոլորտին վերաբերող խնդիրներ:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛ ТРЕТИЙ ПРЕДСЕДАТЕЛЬ МЕЖДУНАРОДНОГО УГОЛОВНОГО СУДА
24 октября 2024 года третий Председатель Международного уголовного суда (2015-2018 гг. Гаага, Нидерланды), судья МУС в отставке, а также бывший Председатель Ассамблеи государств-участников Римского статута МУС Сильвия Фернандес де Гурменди (избрана судьей МУС от Аргентины) посетила Конституционный Суд, где встретилась с заместителем Председателя Конституционного Суда, судьей Ваге Григоряном и судьей Давидом Хачатуряном.
Приветствуя гостя, заместитель Председателя г-н В. Григорян представил деятельность Конституционного Суда Армении, достижения и существующие вызовы в сфере конституционного правосудия. Помимо этого, состоялось обсуждение вопросов, связанных с исполнением требований Римского статута МУС.