ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՐՐՈՐԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Միջազգային քրեական դատարանի (Հաագա, Նիդերլանդներ) պաշտոնաթող դատավոր, ՄՔԴ երրորդ նախագահ (2015-2018 թվականներին) և ՄՔԴ Կանոնադրության անդամ պետությունների վեհաժողովի նախկին նախագահ (2021-2023 թվականներին) տկն. Սիլվիա Ֆերնանդեզ դե Գուրմենդիին (Արգենտինայից ընտրված ՄՔԴ դատավոր) Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալել են դատարանի փոխնախագահ, դատավոր պրն. Վահե Գրիգորյանը և դատավոր պրն. Դավիթ Խաչատուրյանը։
Ողջունելով հյուրին, փոխնախագահ Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում առկա ձեռքբերումները և մարտահրավերները, քննարկվել են ՄՔԴ Կանոնադրության պահանջների կատարման առնչությամբ սահմանադրական արդարադատության ոլորտին վերաբերող խնդիրներ:

VISIT TO THE CONSTITUTIONAL COURT OF ARMENIA BY THE RETIRED PRESIDENT OF THE INTERNATIONAL CRIMINAL COURT, JUSTICE MS. SILVIA FERNÁNDEZ DE GURMENDI
On 24 October 2024, the 3rd President of the International Criminal Court (2015-2018, The Hague, the Netherlands), former President of the Assembly of States Parties to Rome Statute of the International Criminal Court (2021-2023), Justice Ms. Silvia Fernández de Gurmendi was hosted by the Constitutional Court’s Vice-President, Justice Mr. Vahe Grigoryan, and Justice Mr. Davit Khachaturyan.
Welcoming the guest, Vice-President Grigoryan presented the activities, current achievements and challenges of the Constitutional Court. Issues related to the field of constitutional justice in the aspect of compliance with the requirements of the Rome Statute of the International Criminal Court were also touched upon.