ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ «ՀԱՅԲՈՒՍԱԿ» ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ճանաչողական այցով Սահմանադրական դատարան են այցելել  «Հայբուսակ»  համալսարանի «Իրավագիտություն և միջազգային հարաբերություններ» ինստիտուտի ուսանողները: Նրանց ընդունել և դասախոսությամբ է հանդես եկել ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը:
Դատավոր Շաթիրյանն ուսանողներին ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, գործունեության առանձնահատկություններն ու Բարձր դատարանի դերը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության համակարգում, անդրադարձել նախորդ տարիներին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխություններին և Բարձր դատարանին առնչվող օրենսդրական կարգավորումներին: Ուսանողների խնդրանքով ՍԴ դատավորը  անդրադարձ է կատարել ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ), այնպես էլ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի  մի շարք ուշագրավ որոշումների։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ СТУДЕНТЫ УНИВЕРСИТЕТА “АЙБУСАК”
4 декабря 2025 года студенты Института права и международных отношений Университета “Айбусак” посетили Конституционный Суд с ознакомительным визитом. Студентов принял и выступил с лекцией судья Конституционного Суда Эдгар Шатирян.
Эдгар Шатирян ознакомил студентов со структурой Конституционного Суда, особенностями его деятельности и ролью Высокого суда в системе правосудия Республики Армения, с имевшими место в предыдущие годы конституционными изменениями и законодательными регулированиями относительно Высокого суда. По просьбе студентов судья КС затронул ряд важных решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), а также некоторые важные постановления Конституционного Суда Республики Армения.