ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՄԻՊ ՁՄԵՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ՈՒՆԿՆԴԻՐՆԵՐՆ ԵՎ ՎԱՆԱՁՈՐԻ Հ․ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ԱՆՎ․ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի փետրվարի 3-ին և 20-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել ՄԻՊ նախաձեռնությամբ իրականացվող Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի ունկնդիրները և Վանաձորի Հ․ Թումնայանի անվան պետական համալսարանի ուսանողները, որոնց ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։ Բարձր դատարանի նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, գործունեության առանձնահատկությունները, կառույցի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում։
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի շրջանակներում ՍԴ նախագահը պատասխանել է ուսանողներին հետարքրքող մի շարք մասնագիտական հարցերի։ Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի ունկնդիրների խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Սահմանադրական դատարանի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի համագործակցության առանձնահատկություններին։ Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի նախագահն ուսանողներին հորդորել ցուցաբերել բարձր առաջադիմություն, հավակնոտ նպատակներին հասնելու ճանապարհը հարթել բացառապես գիտելիքների միջոցով և մասնագիտական ձեռքբերումները ծառայեցնել ի նպաստ մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության:

On February 3 and 20, 2025, the participants of the Human Rights Winter School organized at the initiative of the Human Rights Defender, and the students of Vanadzor State University after H. Tumnayan visited the Constitutional Court, and were hosted by the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan. The President of the High Court presented the structure of the Constitutional Court, the features of its activities, as well as the role and mission of the Court in the state administration system of the Republic of Armenia.
The meetings continued in a Q&A format, and the President of the Constitutional Court responded to the students’ inquiries related to professional issues. Upon the request of the participants of the Human Rights Winter School, the peculiarities of cooperation between the Constitutional Court and the Office of the Human Rights Defender were also addressed. At the end of the meetings, the President of the Constitutional Court encouraged the students to show high progress, to pave the way to achieve ambitious goals exclusively through knowledge, and to use professional achievements for the benefit of our motherland, the Republic of Armenia.