ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՄԻՊ ՁՄԵՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ՈՒՆԿՆԴԻՐՆԵՐՆ ԵՎ ՎԱՆԱՁՈՐԻ Հ․ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ԱՆՎ․ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի փետրվարի 3-ին և 20-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել ՄԻՊ նախաձեռնությամբ իրականացվող Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի ունկնդիրները և Վանաձորի Հ․ Թումնայանի անվան պետական համալսարանի ուսանողները, որոնց ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։ Բարձր դատարանի նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, գործունեության առանձնահատկությունները, կառույցի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում։
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի շրջանակներում ՍԴ նախագահը պատասխանել է ուսանողներին հետարքրքող մի շարք մասնագիտական հարցերի։ Մարդու իրավունքների ձմեռային դպրոցի ունկնդիրների խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Սահմանադրական դատարանի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի համագործակցության առանձնահատկություններին։ Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի նախագահն ուսանողներին հորդորել ցուցաբերել բարձր առաջադիմություն, հավակնոտ նպատակներին հասնելու ճանապարհը հարթել բացառապես գիտելիքների միջոցով և մասնագիտական ձեռքբերումները ծառայեցնել ի նպաստ մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության:

3 и 20 февраля 2025 года Председатель КС Арман Диланян принял в Конституционном Суде участников организованной по инициативе Защитника прав человека Зимней школы по правам человека и студентов Ванадзорского государственного университета им. О. Туманяна.
Председатель Высшего суда рассказал о структуре и особенностях деятельности Конституционного Суда, его роли и миссии в системе государственного управления Республики Армения.
Встречи продолжились в формате вопросов и ответов, в рамках которых Председатель КС ответил на ряд интересующих студентов профессиональных вопросов.
По просьбе участников Зимней школы по правам человека особое внимание было уделено особенностям взаимодействия Конституционного Суда и офиса Защитника прав человека.
В завершение встреч Председатель КС пожелал студентам высокой успеваемости и обратился с призывом стремиться к достижению амбициозных целей исключительно посредством знаний, используя профессиональные достижения на благо нашей Родины – Республики Армения.