ՍԱՀՄԱՆԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ` ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐ ԴՈՒՆՅԱ ՄԻՅԱՏՈՎԻՉԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 23-ին աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի` Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերը եվրոպական տարածաշրջանում հասարակության տարբեր խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Դունյա Միյատովիչը, շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այց կատարելու համար, նշել է, որ մշտապես հետևում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ոլորտներում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական, այդ թվում՝ դատաիրավական բարեփոխումները:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման հարցի հրատապությունն ու արժևորել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերակատարումն այս հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի միջև հետագա համագործակցության ակտիվացման շուրջ:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ВСТРЕТИЛСЯ С КОМИССАРОМ СОВЕТА ЕВРОПЫ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА ДУНЕЙ МИЯТОВИЧ
23 июня 2022 года находящийся в Страсбурге с рабочим визитом Председатель Конституционного Суда Арман Диланян встретился с Комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович.
Выразив признательность за теплый прием, Арман Диланян отметил особую роль Комиссара Совета Европы по правам человека в деле защиты прав различных групп населения в европейском регионе.
Поблагодарив делегацию Конституционного Суда за рабочий визит в Страсбург, Дуня Миятович отметила, что регулярно наблюдает за развитием прав человека и верховенства права в Республике Армения и одобряет проводимые в Армении демократические реформы, в том числе судебно-правовые.
Коснувшись послевоенной ситуации в Арцахе, Председатель Конституционного Суда подчеркнул актуальность вопроса немедленного возвращения армянских военнопленных и высоко оценил роль Комиссара Совета Европы по правам человека в этом вопросе.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейшей активизации сотрудничества между Конституционным Судом Армении и Офисом Комиссара Совета Европы по правам человека.