ՍԱՀՄԱՆԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ` ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐ ԴՈՒՆՅԱ ՄԻՅԱՏՈՎԻՉԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 23-ին աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի` Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերը եվրոպական տարածաշրջանում հասարակության տարբեր խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Դունյա Միյատովիչը, շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այց կատարելու համար, նշել է, որ մշտապես հետևում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ոլորտներում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական, այդ թվում՝ դատաիրավական բարեփոխումները:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման հարցի հրատապությունն ու արժևորել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերակատարումն այս հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի միջև հետագա համագործակցության ակտիվացման շուրջ:

THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HAD A MEETING WITH THE COUNCIL OF EUROPE COMMISSIONER FOR HUMAN RIGHTS MS DUNJA MIJATOVIĆ
On 23 June 2022, the President of the Constitutional Court Mr Arman Dilanyan, who was in Strasbourg on a working visit, held a meeting with the Council of Europe Commissioner for Human Rights Ms Dunja Mijatović.
Mr Arman Dilanyan conveyed his gratitude for the provided warm reception and attached a particular importance to the mission of the Council of Europe Commissioner for Human Rights in the protection of the rights of different groups of society in the European region.
Ms Dunja Mijatović, while expressing gratitude to the delegation of the Constitutional Court for paying the working visit to Strasbourg, noted that she constantly observes the developments in the fields of human rights and the rule of law in the Republic of Armenia. The Commissioner also welcomed the ongoing democratic reforms in Armenia, including the judiciary reforms.
While addressing the post-war situation in Artsakh, the President of the Constitutional Court stressed the urgency of the immediate release and return of all Armenian prisoners of war. President Dilanyan also attached a high importance to the role of the Council of Europe Commissioner for Human Rights with respect to the given issue.
The interlocutors exchanged views on the further intensification of cooperation between the Constitutional Court and the Office of the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe.