20 սեպտեմբերի 2022թ.
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նորընտիր նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիին, որն այս պաշտոնում ընտրվել էր սեպտեմբերի 19-ին: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը՝ շարունակելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ գործակցությունն իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ասպարեզում: Վստահ եմ, որ մեր փոխգործակցության ամրապնդումը կարող է մեծապես նպաստել նաև Հայաստանում արդարադատության որակի բարձրացմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործմանը և Եվրոպական կոնվենցիայի ոգուն ու չափանիշներին համահունչ՝ մարդու հիմնարար իրավունքների երաշխավորման ապահովմանը»:
Շիոֆրա Օ՛Լիրին 2015 թվականի հուլիսի 2-ից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր է Իռլանդիայի Հանրապետության անունից: 2020-2022 թվականներին դատավոր Օ՛Լիրին եղել է ՄԻԵԴ սեկցիայի նախագահ և ՄԻԵԴ փոխնախագահ: Դատավոր Օ՛Լիրին կստանձնի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահի պաշտոնը ս.թ. նոյեմբերի 1-ից:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT SENT A CONGRATULATORY MESSAGE TO THE PRESIDENT-ELECT OF THE EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS
President of the Constitutional Court Arman Dilanyan sent a congratulatory message to the President-elect of the European Court of Human Rights Síofra O'Leary who was elected on 19 September 2022. The congratulatory message reads as follows:
“On behalf of the Constitutional Court of the Republic of Armenia and on my own behalf, I would like to convey to you my heartfelt congratulations on the occasion of your recent election as the President of the European Court of Human Rights.
Availing the opportunity, I would like to reiterate our strong commitment to advancing the partnership with the European Court of Human Rights aimed at upholding the rule of law, promoting democratic values, advancing human rights and fundamental freedoms. I am confident, that our enhanced partnership would also significantly contribute to ensuring a higher quality of justice in Armenia, improving legal practices, and safeguarding human rights in line with the spirit and standards of the European Convention”.
Síofra O'Leary has been a Judge of the European Court of Human Rights in respect of the Republic of Ireland since 2 July 2015. In 2020-2022, Judge O'Leary served as President of Section of the ECHR and Vice-President of the ECHR. Judge O'Leary will take the office as President of the European Court of Human Rights on 1 November 2022.