20 սեպտեմբերի 2022թ.
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նորընտիր նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիին, որն այս պաշտոնում ընտրվել էր սեպտեմբերի 19-ին: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը՝ շարունակելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ գործակցությունն իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ասպարեզում: Վստահ եմ, որ մեր փոխգործակցության ամրապնդումը կարող է մեծապես նպաստել նաև Հայաստանում արդարադատության որակի բարձրացմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործմանը և Եվրոպական կոնվենցիայի ոգուն ու չափանիշներին համահունչ՝ մարդու հիմնարար իրավունքների երաշխավորման ապահովմանը»:
Շիոֆրա Օ՛Լիրին 2015 թվականի հուլիսի 2-ից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր է Իռլանդիայի Հանրապետության անունից: 2020-2022 թվականներին դատավոր Օ՛Լիրին եղել է ՄԻԵԴ սեկցիայի նախագահ և ՄԻԵԴ փոխնախագահ: Դատավոր Օ՛Լիրին կստանձնի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահի պաշտոնը ս.թ. նոյեմբերի 1-ից:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КС НАПРАВИЛ ПОЗДРАВИТЕЛЬНОЕ ПОСЛАНИЕ НОВОНАЗНАЧЕННОМУ ПРЕДСЕДАТЕЛЮ ЕВРОПЕЙСКОГО СУДА ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян направил поздравительное послание новоназначенному председателю Европейского суда по правам человека
Шиофре О'Лири, которая избрана на должность 19 сентября.
В поздравительном послании, в частности, говорится:
“От имени Конституционного Суда Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю Вас с избранием на должность Председателя Европейского суда по правам человека. Я подтверждаю нашу приверженность продолжению сотрудничества с Европейским судом по правам человека в сферах верховенства права, защиты демократии, прав и основных свобод человека.
Я убежден, что укрепление сотрудничества между нашими органами может значительно способствовать также повышению качества правосудия в Армении, совершенствованию правоприменительной практики и обеспечению гарантирования основных прав человека созвучно духу и критериям Европейской конвенции”.
Со 2 июля 2015 года Шиофра О'Лири исполняла обязанности судьи Европейского суда по правам человека от Ирландии. В 2020-2022 годах судья О'Лири была Председателем секции ЕСПЧ и Вице-председателем ЕСПЧ. Судья О'Лири вступит в должность Председателя Европейского суда по правам человека с 1 ноября с.г.