ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԱՄՆ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2024 թվականի մայիսի 24-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան  Քրիստինա Քվինին և ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրեն Ջոն Ալելոյին։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել սահմանադրական արդարադատության ոլորտում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են ինչպես ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, այնպես էլ ժողովրդավարական կառույցների ամրապնդմանն ու իրավունքի գերակայության խթանմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են հայ-ամերիկյան «Դատական դիվանագիտության»  զարգացման անհրաժեշտությունը։ Այս  համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ՍԴ պատվիրակության ճանաչողական այցին Միացյալ նահանգներ, որի շրջանակներում նախատեսված են հանդիպումներ ԱՄՆ Գերագույն դատարանում և արդարադատության ոլորտի կառույցներում։
Նշվել է, որ նման այցը լավ հնարավորություն է ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ Գերագույն դատարանի միջև համագործակցությունն ու երկխոսությունը վերականգնելու և ակտիվացնելու համար:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПОСЛА США В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ
24 мая 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Республике Армения Кристину Куинн и директора представительства USAID в Армении Джона Аллело.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда высоко оценил программы, реализуемые в сфере конституционного правосудия Армении при поддержке Посольства США. Эти программы направлены как на институциональные реформы Конституционного Суда РА, так и на укрепление демократических структур и содействие верховенству права.
В ходе встречи стороны подчеркнули необходимость развития армяно-американской “Судебной дипломатии”. В этом контексте стороны обсудили ознакомительный визит делегации Конституционного Суда РА в США, в рамках которого запланированы встречи в Верховном суде США и иных структурах сферы правосудия. Было отмечено, что подобный визит является хорошей возможностью восстановить и активизировать сотрудничество и диалог между Конституционным Судом РА и Верховным судом США.