ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԱՄՆ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2024 թվականի մայիսի 24-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան  Քրիստինա Քվինին և ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրեն Ջոն Ալելոյին։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել սահմանադրական արդարադատության ոլորտում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են ինչպես ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, այնպես էլ ժողովրդավարական կառույցների ամրապնդմանն ու իրավունքի գերակայության խթանմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են հայ-ամերիկյան «Դատական դիվանագիտության»  զարգացման անհրաժեշտությունը։ Այս  համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ՍԴ պատվիրակության ճանաչողական այցին Միացյալ նահանգներ, որի շրջանակներում նախատեսված են հանդիպումներ ԱՄՆ Գերագույն դատարանում և արդարադատության ոլորտի կառույցներում։
Նշվել է, որ նման այցը լավ հնարավորություն է ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ Գերագույն դատարանի միջև համագործակցությունն ու երկխոսությունը վերականգնելու և ակտիվացնելու համար:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE U.S. AMBASSADOR TO ARMENIA
On May 24, 2024, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan hosted the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Kristina Kvien, and USAID/Armenia Mission Director John G. Allelo.
Welcoming the guests, the President of the Constitutional Court highly appreciated the ongoing activities implemented with the support of the U.S. Embassy in the field of constitutional justice, which are aimed at implementing the institutional reforms at the Constitutional Court, as well as addressing the strengthening of democratic institutions, and promoting the rule of law.
At the meeting, the parties emphasized the promotion of Armenia-US “Judicial Diplomacy”. In the given context, reference was made to the forthcoming study visit of the delegation of the Constitutional Court to the United States and to the planned meetings at the U.S. Supreme Court and other justice sector institutions.
The parties noted that the upcoming visit is a solid opportunity to restore and strengthen cooperation and dialogue between the Armenian Constitutional Court and the U.S. Supreme Court.