ԹԵՄԱՏԻԿ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ՆՎԻՐՎԱԾ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՆ
Ս.թ. մայիսի 22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) համագործակցության շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի գրադարանում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում Գերմանիայի դաշնային սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող դատավոր դոկտոր, պրոֆեսոր Միխայել Այխբերգերի և Գերմանիայի դաշնային գերագույն վարչական դատարանի նախագահող` դոկտոր, պրոֆեսոր Ռյուդիգեր Ռուբելի հետ: Քննարկման գլխավոր թեման էր սեփականության իրավունքը, մասնավորապես անդրադարձ կատարվեց Գերմանիայի Սահմանադրության 14-րդ հոդվածի (սեփականության իրավունք) դոգմատիկային ըստ Գերմանիայի դաշնային սահմանադրական դատարանի:
Քննարկմանը մասնակցում էին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը, ՍԴ դատավորներ և ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորեց նմանատիպ թեմատիկ ոլորտային քննարկումների կազմակերպումը և հույս հայտնեց, որ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության հետ համագործակցությունը կկրի շարունակական և փոխադարձ շահավետ բնույթ:

THEMATIC DELIBERATION ON THE RIGHT TO PROPERTY
On May 22, 2019, within the framework of cooperation between the Constitutional Court of the Republic of Armenia and the German Society for International Cooperation (GIZ), а deliberation was launched with Prof. Dr. Michael Eichberger, former Judge of the Federal Constitutional Court of Germany and Prof. Dr. Rüdiger Rubel, Chairman at the Federal Administrative Court of Germany in the library of the Constitutional Court. The deliberation focused on the right to property, in particular, referred to the dogmatics of article 14 of the Constitution of Germany (the right to property) pursuant to the Federal Constitutional Court of Germany.
Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court, judges and staff members contributed in the discussion. In his welcome address, Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court, emphasized the organization of such sectoral discussions and looked forward to the continuous and mutually beneficial cooperation with the German Society for International Cooperation.