ԹԵՄԱՏԻԿ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ՆՎԻՐՎԱԾ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՆ
Ս.թ. մայիսի 22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) համագործակցության շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի գրադարանում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում Գերմանիայի դաշնային սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող դատավոր դոկտոր, պրոֆեսոր Միխայել Այխբերգերի և Գերմանիայի դաշնային գերագույն վարչական դատարանի նախագահող` դոկտոր, պրոֆեսոր Ռյուդիգեր Ռուբելի հետ: Քննարկման գլխավոր թեման էր սեփականության իրավունքը, մասնավորապես անդրադարձ կատարվեց Գերմանիայի Սահմանադրության 14-րդ հոդվածի (սեփականության իրավունք) դոգմատիկային ըստ Գերմանիայի դաշնային սահմանադրական դատարանի:
Քննարկմանը մասնակցում էին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը, ՍԴ դատավորներ և ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորեց նմանատիպ թեմատիկ ոլորտային քննարկումների կազմակերպումը և հույս հայտնեց, որ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության հետ համագործակցությունը կկրի շարունակական և փոխադարձ շահավետ բնույթ:

ТЕМАТИЧЕСКИЕ ОБСУЖДЕНИЯ О ПРАВЕ СОБСТВЕННОСТИ
22 мая с.г. в рамках сотрудничества между Конституционным Судом Республики Армения и Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) в библиотеке Конституционного Суда состоялась встреча-дискуссия с судьей Федерального Конституционного Суда Германии в отставке, доктором, профессором Михаэлем Айхбергером и Председательствующим Федерального административного суда Германии, доктором, профессором Рюдигером Рубелем. Основной темой обсуждения стало право собственности, в частности собравшиеся обратились к догматике статьи 14 Конституции Германии (право собственности) согласно Федеральному Конституционному Суду Германии.
В дискуссии приняли участие Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян, судьи и представители Аппарата КС РА. В своем приветственном слове Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян подчеркнул важность организации подобных тематических отраслевых дискуссий и выразил надежду, что сотрудничество с Германским обществом международного сотрудничества будет продолжительным и взаимовыгодным.