ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ԷԹԻԿԱՅԻ ԵՎ ԲԱՐԵՎԱՐՔՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻՆ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՉԱՓԱՆԻՇՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ
«Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակերում ս.թ. հունվարի 26-27-ը տեղի է ունեցել «Հանրային ծառայողների Էթիկայի և բարեվարքության ներպետական կարգավորումները և միջազգային փորձը» խորագրով աշխատաժողով, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի դատավորներ, աշխատակազմի մասնագիտական ստորաբաժանումների աշխատակիցներ։
Աշխատաժողովի օրակարգային թեմաներն էին «Էթիկայի և բարեվարքության ներպետական կարգավորումները» և «Բարեվարքության միջազգային չափանիշներն ու օրենքի գերակայությունը Եվրոպայում»։
Բանախոսներ՝ Ամստերդամի դատարանի փոխնախագահ Էսթեր դը Ռոյը և ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը ներկայացրել են Էթիկայի և բարեվարքության չափանիշների կիրառությունը՝ ուղեցույցներ, վերապատրաստում, պատասխանատվության միջոցներ, քննարկվել է միջազգային փորձը։
Աշխատաժողովը կազմակերպել էր «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպությունը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ։

СОСТОЯЛСЯ СЕМИНАР, ПОСВЯЩЕННЫЙ ВНУТРЕННИМ ПРАВИЛАМ И МЕЖДУНАРОДНЫМ СТАНДАРТАМ ЭТИКИ И КОРРЕКТНОГО ПОВЕДЕНИЯ
В рамках программы “Поддержка институциональных реформ Конституционного Суда” 26-27 января 2024 года состоялся семинар на тему “Внутренние регулирования этики и корректного поведения публичных служащих и международный опыт”, в котором приняли участие судьи и сотрудники профессиональных подразделений Аппарата Конституционного Суда Республики Армения.
Темами повестки семинара стали “Внутренние регулирования этики и корректного поведения” и “Международные стандарты корректного поведения и верховенство права в Европе”.
Докладчики – заместитель Председателя суда Амстердама Эстер де Рой и бывший Председатель Комиссии по предупреждению коррупции РА Айкуи Арутюнян представили применение стандартов этики и корректного поведения, а именно руководящие принципы, переподготовку, меры ответственности, обсуждался также международный опыт.
Семинар был организован общественной организацией “Объединение Европа права” при поддержке Посольства Королевства Нидерландов в Армении.