ԴԱՏԱՎՈՐ ՎԱՀԵ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՐԱՎԱՖՐԻԿՅԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԹՈՂ ԴԱՏԱՎՈՐ, ԻՐԱՎԱՊԱՇՏՊԱՆ ԱԼԲԻ ԶԱՔՍԻՆ
2022 թվականի սեպտեմբերի 5-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանն ընդունել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող դատավոր, ճանաչված իրավապաշտպան, գրող և հրապարակախոս Ալբի Զաքսին, որը մասնավոր այցով գտնվում էր Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ողջունելով հյուրին՝ Վահե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Ալբի Զաքսին Բարձր դատարանի հանդեպ ցուցաբերված հետաքրքրության և այցելության համար` ընդգծելով նմանօրինակ անմիջական շփումների կարևորությունը սահմանադրական արդարադատության ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակման համար: Նա նշել է, որ դատավոր Զաքսի՝ իր հայրենիքում ժողովրդավարության, մարդու ազատության և արժանապատվության համար մղած բեղուն, բայց վտանգավոր պայքարը, ինչպես նաև նրա դատական մեկնաբանությունները մարդու քաղաքական ազատությունների սահմանադրական դրույթների վերաբերյալ ներշնչանքի աղբյուր են եղել Հարավաֆրիկայն Հանրապետության սահմաններից դուրս շատ իրավապաշտպանների և դատավորների համար։ Իր հերթին դատավոր Զաքսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատականի համար, նշել է, որ մեծ պատիվ է գտնվել Հայաստանում և հյուրընկալվել Հանրապետության Բարձր դատարանում:
Հանդիպման ընթացքում դատավորներ Վահե Գրիգորյանն ու Ալբի Զաքսն անդրադարձել են սահմանադրական ժողովրդավարության պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման ոլորտում արդի զարգացումներին և մարտահրավերներին, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել այս ոլորտում ազգային բարձր դատարանների և միջազգային կազմակերպությունների փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ:

СУДЬЯ ВАГЕ ГРИГОРЯН ПРИНЯЛ БЫВШЕГО СУДЬЮ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ЮЖНО-АФРИКАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ, ПРАВОЗАЩИТНИКА АЛЬБИ САКСА
5 сентября 2022 года судья Конституционного Суда Ваге Григорян принял находящегося с частным визитом в Республика Армения бывшего судью Конституционного Суда Южно-Африканской Республики, известного правозащитника, писателя и публициста Альби Сакса.
Приветствуя гостя, Ваге Григорян поблагодарил Альби Сакса за визит и проявленный к Высокому Суду интерес, подчеркнув значимость подобных непосредственных контактов для обмена передовым опытом в сфере конституционного правосудия. Он также отметил, что продуктивная, но весьма опасная борьба судьи Сакса за демократию, свободу и достоинство человека на его родине, а также его судебные комментарии относительно конституционных положений о политической свободе человека стали источником вдохновения для многих правозащитников и судей за пределами Южно-Африканской Республики.
В свою очередь, судья Сакс, поблагодарив за теплый прием и высокую оценку, отметил, что для него большая честь находиться в Армении и посетить Высокий Суд Республики. В ходе встречи Ваге Григорян и Альби Сакс затронули вопросы современного развития и вызовов в сфере защиты конституционной демократии и обеспечения верховенства права, а также обменялись мнениями по ряду вопросов, связанных с взаимодействием высших национальных судов и международных организаций в этой области.