ԴԱՏԱՎՈՐ ՎԱՀԵ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՐԱՎԱՖՐԻԿՅԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԹՈՂ ԴԱՏԱՎՈՐ, ԻՐԱՎԱՊԱՇՏՊԱՆ ԱԼԲԻ ԶԱՔՍԻՆ
2022 թվականի սեպտեմբերի 5-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանն ընդունել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող դատավոր, ճանաչված իրավապաշտպան, գրող և հրապարակախոս Ալբի Զաքսին, որը մասնավոր այցով գտնվում էր Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ողջունելով հյուրին՝ Վահե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Ալբի Զաքսին Բարձր դատարանի հանդեպ ցուցաբերված հետաքրքրության և այցելության համար` ընդգծելով նմանօրինակ անմիջական շփումների կարևորությունը սահմանադրական արդարադատության ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակման համար: Նա նշել է, որ դատավոր Զաքսի՝ իր հայրենիքում ժողովրդավարության, մարդու ազատության և արժանապատվության համար մղած բեղուն, բայց վտանգավոր պայքարը, ինչպես նաև նրա դատական մեկնաբանությունները մարդու քաղաքական ազատությունների սահմանադրական դրույթների վերաբերյալ ներշնչանքի աղբյուր են եղել Հարավաֆրիկայն Հանրապետության սահմաններից դուրս շատ իրավապաշտպանների և դատավորների համար։ Իր հերթին դատավոր Զաքսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատականի համար, նշել է, որ մեծ պատիվ է գտնվել Հայաստանում և հյուրընկալվել Հանրապետության Բարձր դատարանում:
Հանդիպման ընթացքում դատավորներ Վահե Գրիգորյանն ու Ալբի Զաքսն անդրադարձել են սահմանադրական ժողովրդավարության պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման ոլորտում արդի զարգացումներին և մարտահրավերներին, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել այս ոլորտում ազգային բարձր դատարանների և միջազգային կազմակերպությունների փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ:

JUSTICE VAHE GRIGORYAN HOSTED ALBIE SACHS, FORMER JUSTICE OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA, HUMAN RIGHTS DEFENDER
On 5 September 2022, Justice of the Constitutional Court Vahe Grigoryan hosted Albie Sachs, former Justice of the Constitutional Court of the Republic of South Africa, prominent human rights defender, writer, and publicist, who paid a private visit to the Republic of Armenia.
Welcoming the guest, Vahe Grigoryan extended his gratitude to Justice Sachs for the visit and his interest in Armenia’s High Court, emphasizing the importance of such informal ties aimed at the exchange of the best practices in the field of constitutional justice. Justice Grigoryan noted that Justice Sach’s prolific yet dangerous struggle for democracy, human freedom, and dignity back in his homeland, as well as his judicial interpretations in regard to the constitutional provisions on political freedoms of individuals, have been a source of inspiration for many human rights advocates and judges beyond the Republic of South Africa. In his turn, Justice Sachs expressed gratitude for the warm reception and provided high appreciation, noting that it is a great honor to be in Armenia and to be hosted at the Republic’s High Court.
In the course of the meeting, Justices Vahe Grigoryan and Albie Sachs referred to the contemporary developments and challenges in the field of protection of constitutional democracy and ensuring the rule of law, as well as they exchanged views on a number of issues related to the interaction of national high courts and international organizations in the respective field.