ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԱՄՆ ՄԶԳ-Ի ՆՈՐ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՄԵԿՆԱՐԿԻ ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ
2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման հայաստանյան գրասենյակի «Արդարադատության ոլորտի աջակցություն» ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը: Նոր հնգամյա իրավական ծրագիրը միտված է աջակցելու առավել անաչառ և անկախ արդարադատության համակարգի ձևավորմանը, ինչպես նաև բարձրացնելու իրավունքի գերակայության հանդեպ հանրային վստահության մակարդակը:
Իր ողջույնի խոսքում Արման Դիլանյանը նշել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից իրականացվող դատաիրավական ծրագրերը մշտապես խթան են հանդիսացել Հայաստանում արդարադատական համակարգի կատարելագործման համար։ Բարձր դատարանի նախագահն ընդգծել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը մեր երկրի դատական համակարգի վստահելի ու առանցքային միջազգային գործընկերներից մեկն է, և հույս է հայտնել, որ նոր մեկնարկող ծրագիրը էական նշանակություն կունենա մեր երկրում դատական իշխանության անկախության երաշխավորման, արդի թվային լուծումներով հագեցած էլեկտրոնային արդարադատության մատուցման, գործընկեր դատավորների մասնագիտական կարողությունների զարգացման, երկրում իրավագիտակցության, իրավական կրթության ու սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման համար։
Ծրագրի պաշտոնական բացման միջոցառմանը մասնակցել են ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները, դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանը, Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը, միջազգային կառույցների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕРОПРИЯТИИ, ПОСВЯЩЕННОМ НАЧАЛУ НОВОЙ ПРАВОВОЙ ПРОГРАММЫ USAID
14 декабря 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в мероприятии, посвященном старту программы “Содействие сфере правосудия” офиса Агентства США по международному развитию в Армении. Новая пятилетняя правовая программа направлена на содействие формированию более беспристрастной и независимой системы правосудия, а также на повышение уровня общественного доверия к верховенству права.
В своем приветственном слове Арман Диланян отметил, что правовые программы, реализуемые USAID, всегда были стимулом для совершенствования системы правосудия в Армении. Председатель Высокого суда подчеркнул, что Агентство США по международному развитию является одним из самых надежных и ключевых международных партнеров судебной системы нашей страны, и выразил надежду, что запущенная программа будет иметь важное значение в деле гарантирования независимости судебной власти, обеспечения электронного правосудия, оснащенного современными цифровыми решениями, развития профессиональных способностей коллег-судей, а также укрепления правосознания, правового просвещения и конституционной культуры в стране.
В церемонии официального открытия Программы приняли участие директор миссии USAID в Армении Джон Алело, члены Высшего судебного совета, представители судебной власти, исполняющий обязанности министра юстиции Григор Минасян, ректор Академии юстиции Сергей Аракелян, представители международных структур, организаций гражданского общества и СМИ.