ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Է ԱՆՑԿԱՑՐԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀԵՏ
2022 թվականի ապրիլի 25-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին:
Իր բացման խոսքում Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների Թագավորության շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու իրավունքի գերակայության ամրապնդման նպատակով իրականացվող բարեփոխումներին: Սահմանադրական դատարանի նախագահը ընդգծել է հայ-նիդերլանդական միջդատարանական կապերի կարևորությունը, որոնք կարող են նպաստել երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի հետագա ամրապնդմանը և արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակմանը:
Նիկոլաս Սխերմերսն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին աշխատանքային հանդիպման հնարավորության համար՝ նշելով, որ Բարձր դատարանը Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ազգային առաջնային գործընկերներից է: Դեսպան Սխերմերսը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը ներդնել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը, որոնք միտված են իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության շուրջ համագործակցության խորացմանը:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է սահմանադրական իրավունքի ու սահմանադրական արդարադատության ոլորտներում համատեղ նոր ծրագրերի և միջոցառումների իրականացումը:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HAD A WORKING MEETING WITH THE AMBASSADOR OF THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS IN ARMENIA
On 25 April 2022, President of the Constitutional Court Arman Dilanyan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia H.E. Nico Schermers.
In his opening remarks, Arman Dilanyan highly commended the continuous assistance of the Kingdom of the Netherlands in the consolidating of democratic institutions, as well as the reforms aimed at the protection of human rights and strengthening the rule of law in Armenia. President of the Constitutional Court stressed the importance of the inter-judicial relations between Armenia and The Netherlands, which can contribute to the further enhancement of friendly ties between the two countries and the exchange of judiciary experience.
In his turn, H.E. Nico Schermers conveyed his gratitude to the President of the Constitutional Court for hosting the working meeting, noting that the High Court is one of the primary national partners of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia. Ambassador Schermers reiterated his commitment to contribute all necessary efforts aimed at the deepening of cooperation in the fields of the rule of law and the protection of human rights.
In the course of the working meeting, the parties attached importance to the implementation of new joint projects and convening of events in the fields of constitutional law and constitutional justice.