ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Է ԱՆՑԿԱՑՐԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀԵՏ
2022 թվականի ապրիլի 25-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին:
Իր բացման խոսքում Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների Թագավորության շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու իրավունքի գերակայության ամրապնդման նպատակով իրականացվող բարեփոխումներին: Սահմանադրական դատարանի նախագահը ընդգծել է հայ-նիդերլանդական միջդատարանական կապերի կարևորությունը, որոնք կարող են նպաստել երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի հետագա ամրապնդմանը և արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակմանը:
Նիկոլաս Սխերմերսն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին աշխատանքային հանդիպման հնարավորության համար՝ նշելով, որ Բարձր դատարանը Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ազգային առաջնային գործընկերներից է: Դեսպան Սխերմերսը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը ներդնել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը, որոնք միտված են իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության շուրջ համագործակցության խորացմանը:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է սահմանադրական իրավունքի ու սահմանադրական արդարադատության ոլորտներում համատեղ նոր ծրագրերի և միջոցառումների իրականացումը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРОВЕЛ РАБОЧУЮ ВСТРЕЧУ С ПОСЛОМ КОРОЛЕВСТВА НИДЕРЛАНДОВ В АРМЕНИИ
25 апреля 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса.
В своем вступительном слове Арман Диланян высоко оценил поддержку Королевства Нидерландов в деле укрепления в Армении демократических институтов и осуществления реформ, направленных на защиту прав человека и укрепление верховенства права. Председатель Конституционного Суда подчеркнул важность армяно-нидерландских межсудебных связей, которые будут способствовать дальнейшему укреплению дружественных отношений между двумя странами и обмену опытом в сфере правосудия.
Николас Схермерс в свою очередь поблагодарил Председателя Конституционного Суда за возможность проведения этой рабочей встречи, отметив, что Высокий Суд Республики Армения является одним из основных национальных партнеров Посольства Королевства Нидерландов. Посол Схермерс подтвердил свою готовность приложить все необходимые усилия для углубления сотрудничества в сфере верховенства права и защиты прав человека.
В ходе рабочей встречи обе стороны подчеркнули значимость реализации новых совместных программ и мероприятий в сферах конституционного права и конституционного правосудия.