21 հոկտեմբերի 2022թ.
2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով դեսպանի այցը Սահմանադրական դատարան՝ Արման Դիլանյանը նշել է, որ Բարձր դատարանը շահագրգիռ է ակտիվացնելու և արդյունավետ դարձնելու երկկողմ փոխգործակցությունը Շվեդիայի Թագավորության գերագույն դատարանի, ինչպես նաև իրավունքի գերակայության ոլորտում գործող շվեդական զարգացման գործակալությունների և կազմակերպությունների հետ:  Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրավունքի գերակայության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Շվեդիայի հետ սերտ գործակցությունն ու լավագույն փորձի փոխանակումը անչափ արժեքավոր են դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շարունակական իրականացման և լավագույն եվրոպական փորձի ներդրման համար:
Դեսպան Սվենսոնը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար և շեշտել է իր երկրի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ էլ ավելի ընդլայնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես՝ դատաիրավական բարեփոխումների իրականացումը և մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետությունն ապահովելու համար:
Շվեդական կողմի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև հայ-շվեդական իրավական գործակցությանն ու միջդատարանական կապերի ամրապնդման հեռանկարները և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО И ПОЛНОМОЧНОГО ПОСЛА КОРОЛЕВСТВА ШВЕЦИЯ
21 октября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Швеция в Республике Армения Патрика Свенсона.
Приветствуя визит посла в Конституционный Суд, Арман Диланян отметил, что Высокий суд заинтересован в активизации и повышении эффективности двустороннего взаимодействия с Верховным судом Королевства Швеция, а также с действующими в сфере верховенства права шведскими организациями и агентствами по развитию. Председатель Конституционного Суда подчеркнул, что тесное сотрудничество и обмен передовым опытом со Швецией в сфере верховенства права и защиты прав человека особо значимы с точки зрения постоянного проведения реформ в судебно-правовой сфере и внедрения передовой европейской практики.
Посол Свенсон выразил признательность за теплый прием и подтвердил готовность и приверженность своей страны к дальнейшему расширению отношений с Арменией в различных сферах, в частности, для обеспечения реализации судебных реформ и эффективности демократических реформ, проводимых в нашей стране.
По просьбе Посла Председатель Конституционного Суда Арман Диланян ознакомил его с ходом институциональных реформ Конституционного Суда.
В ходе встречи стороны также обсудили перспективы укрепления армяно-шведского правового сотрудничества и межсудебных отношений, а также другие представляющие взаимный интерес вопросы.