21 հոկտեմբերի 2022թ.
2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով դեսպանի այցը Սահմանադրական դատարան՝ Արման Դիլանյանը նշել է, որ Բարձր դատարանը շահագրգիռ է ակտիվացնելու և արդյունավետ դարձնելու երկկողմ փոխգործակցությունը Շվեդիայի Թագավորության գերագույն դատարանի, ինչպես նաև իրավունքի գերակայության ոլորտում գործող շվեդական զարգացման գործակալությունների և կազմակերպությունների հետ:  Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրավունքի գերակայության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Շվեդիայի հետ սերտ գործակցությունն ու լավագույն փորձի փոխանակումը անչափ արժեքավոր են դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շարունակական իրականացման և լավագույն եվրոպական փորձի ներդրման համար:
Դեսպան Սվենսոնը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար և շեշտել է իր երկրի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ էլ ավելի ընդլայնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես՝ դատաիրավական բարեփոխումների իրականացումը և մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետությունն ապահովելու համար:
Շվեդական կողմի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև հայ-շվեդական իրավական գործակցությանն ու միջդատարանական կապերի ամրապնդման հեռանկարները և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE KINGDOM OF SWEDEN IN THE REPUBLIC OF ARMENIA PATRIK SVENSSON
On 21 October 2022, President of the Constitutional Court Arman Dilanyan hosted Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson.
While welcoming the Ambassador's visit to the Constitutional Court, Arman Dilanyan noted that the High Court is interested in enhancing and strengthening the bilateral interaction with the Supreme Court of the Kingdom of Sweden, as well as with the Swedish development agencies and organizations operating in the field of rule of law. The President of the Constitutional Court emphasized that the close cooperation and exchange of best practices with Sweden in the fields of rule of law and protection of human rights are extremely valuable for the consistent implementation of reforms in the judicial-legal sphere and the introduction of the best European practices.
Ambassador Svenson extended his gratitude for the warm reception and emphasized his country's readiness and full-fledged commitment to further expand relations with Armenia in various fields, in particular, to ensure the implementation of judicial reforms and the effectiveness of democratic reforms underway in Armenia.
At the request of the Swedish side, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan presented the process of ongoing institutional reforms at the Constitutional Court.
During the meeting, the interlocutors also discussed the prospects of strengthening the legal cooperation and inter-court relations between Armenia and Sweden, as well as other issues of mutual interest were addressed.